Hamilelik hem senin hem de eşinin hayatını etkileyen bir süre. Bebek bekleme telaşı ve vücudundaki değişiklikler şüphesiz ki cinsel hayatın üzerinde de etki gösteriyor. Sormaya çekindiğin soruların cevapları burada seni bekliyor.

Her şey güzel giderken, aranıza bebeğin katılacağı müjdesiyle bir anda annelik heyecanın eşine duyduğun cinsel isteğin yerini alıverdi…Evet, artık eskisi kadar sevişmek istemiyorsun ve eşin (sana anlayışlı davranmaya çalışsa da) bu durumdan pek mutlu değil. Ya da bir başka senaryo: Heyecanla bebeğinizi beklerken, tuhaf biçimde eskisinden daha yoğun bir cinsel istek duruyorsun. Ama endişelerin var. (“Bu pozisyon bebeğe zarar verir mi?” ” Acaba kocama karnımla da eşim beni çekici bulur mu?”)

Hamilelikte cinselliğe dair kafanda soru işaretleri olması son derece normal. Ancak eşinle arandaki cinsel uyumun hamilelik döneminde de sürmesi için, ortaya çıkabilecek değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. öncelikle içini rahatlatalım: Hamilelik, cinsellikten uzaklaşmanı gerektiren bir dönem değil. Psikiyatri Uzmanı Dr. Zeynep Erdoğdu, cinselliğin sadece cinsel birleşme olarak düşünülmemesi gerektiğini belirtiyor: “Hamilelik döneminde seks, aranızdaki uyumu ve duygusal bağları güçlendirir, kendine güvenini artırır ve cinsel hayatın devamlılığı için gereklidir.”

Vücudundaki değişikliklerin kendine olan güvenini kaybetmene neden olmasına izin verme. Unutma ki, çift olarak bu süreci birlikte yaşıyorsunuz. Bu dönemi birbirinize destek olarak atlatırsanız, doğum sonrası dönemde birlikte iyi bir takım olduğunuzun farkına varır ve yaşayabileceğiniz diğer zorlukların altından da rahatlıkla kalkabilirsiniz.

Hamilelik Sürecinde Seks

İlk olarak çok merak ettiğin ilk soruya yanıt verip seni bu yükten kurtaralım: Anne karnındaki bebek, içinde yaşadığı su kesesi tarafından dıştan gelecek etkenlere karşı korunuyor. Yani cinsel ilişki bebeği hiçbir şekilde etkilemiyor. Ancak, elbette doktorunun sakıncalı bulabileceği bir durum söz konusu olabilir; o zaman da zaten sizi uyaracaktır. Şimdi gel, aylık dönemlere göre seks hayatında olabilecek değişikliklere birlikte göz atalım. Neticede insan bilmediği şeylerden daha çok korkar, değil mi?

İlk 3 ay: Özellikle ilk hamileliğin ise, bu dönemde seni nelerin beklediği konusunda endişelere kapılabilirsin. Plansız şekilde hamile kaldıysan, bebekli hayatta artacak sorumlulukları gözünde fazlasıyla büyütüyor olabilirsin. Zeynep Erdoğdu, ilk 3 aylık dönemde duygusal dalgalanmalara, kilo alma ya da görünümün değişmesi ile ilgili olumsuz düşüncelere sık rastlandığını söylüyor. Bu da cinsel isteği azaltabiliyor. Sürekli miden bulanırken, çeşitli kokular ve tatlar seni rahatsız ederken sevişmek nasıl aklına gelsin ki? İyi tarafından bak: Bedenin dünyaya yeni bir hayat getirmen için aracı olacak, bu güzel duygunun tadını çıkarmaya ve annelik duygusunun muhteşemliğine odaklan.

3-6 ay arası: Artık hamileliğe psikolojik açıdan da uyum sağladığını düşünüyoruz. Bu süreçte bedenindeki değişimleri ve yeni hayatını kabullenmiş olacaksın. Zeynep Erdoğdu, karnının büyümesinin ve bebeğinin hareketlerini hissetmenin senin için bir mutluluk kaynağı olduğunu söylüyor. Tabii ki baba adayı olan eşin için de! Tam da bu nedenle aranızdaki tutku yeniden alevlenebilir. Muhtemelen bulantıların da artık geçmiş olacağı ve kendini daha iyi hissetmeye başlayacağın için, cinselliğe olan ilgin bu dönemde artabilir.

6. aydan sonra:

Sanırım artık TV izlerken karnının üzerine atıştırma tabağını koyabilirsin, nasıl olsa düşmeyecektir (Biraz eğlenmenin kimseye zararı yok, değil mi?). Bu dönemde orgazm sırasında yaşadığın kasılmalar seni endişelendirebilir, doğum zamanının yaklaşıyor olması da seni strese sokabilir. Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, büyüyen karnın nedeniyle cinsel birleşme sırasında rahat olacağın bir pozisyon seçmeni öneriyor ve son dönemde göğüs uçlarının fazla uyarılmasının beyninde oksitosin hormonu salgılanmasına neden olarak erken doğum tehdidi oluşturabileceğini söylüyor. Bu nedenle eşin onları fazla uyarmamaya dikkat etmeli. Orgazmın getirdiği rahim kasılmaları ise kısa sürüyor ve korkma, bu durum doğumu başlatmıyor.

Doğum sonrası…

Ve artık sen bir annesin! İster normal doğum ister sezaryen olsun, cinsel hayatınıza geri dönmek için dört ila altı hafta kadar beklemeniz gerekecek. Tansu Küçük, “Doğumdan sonraki bu süreçte giderek azalan bir kanama olur. Aynı zamanda epizyotomi (normal doğumda uygulanan kesi) ya da sezaryen kesisi de iyileşmek için bu kadar süreye ihtiyaç duyar” diyor.

Peki, bu evreden sonra neler oluyor? Zeynep Erdoğdu, bu dönemde cinsel uyarılma süresinin uzadığını söylüyor. Bebeğin ağlaması ya da emzirme zamanının gelmesi gibi etkenler de konsantrasyonunu yitirmene neden olabilir. Bu sürede hazırlıklı olman ve eşinin de sana destek olması işleri kolaylaştıracak. Unutma, bu geçici bir dönem.

Cinsel hayatın tekrar başladığında ilk zamanlar vajinal kuruluk problemi de yaşayabilirsin. Bu dönemde kayganlaştırıcı kullanman yararlı olur.