Çift terapisi çatışma ya da duygusal farklılıklardan kaynaklanan sorunlar yaşayan çiftlerin dinamiklerine odaklanır. Çiftler, genellikle ilişkilerindeki duygusal sorunları kendi içlerinde çözümlemekte zorlandıkları zaman terapiye başvurmaktadırlar.

İlişki terapisi sağlıklı iletişimin kapılarını açmaya yardımcı olur. Sorunları, ilişki üzerinde baskı yaratan endişeleri çözümlemede çiftler arasında nasıl en iyi biçimde iletişim kurulabileceğini gösterir. Çiftlerin en sık yaşadığı sorunların başında iletişim kaybı, güven eksikliği, yakınlaşma sorunları, cinsel isteğin azalması, aldatma ve bağlanma korkusu gelmektedir.

İlişkilerinde veya evliliklerinde çeşitli güçlükler yaşayan tüm bireyler, ilişki terapisine başvurabilir.

İlişkide önce kendini anlamak, sonra sevgilinizi veya eşinizi anlamak, kavga etmeden tartışabilmek, problem çözebilmek ve farklılıkları kabul edebilmek gibi bazı beceriler gereklidir.

Bazen yetiştiğiniz ailedeki etkili olmayan, olumsuz davranış kalıpları ilişkiye taşınabilir, kimi zaman da yaşam güçlükleri mutlu bir ilişki sürdürmeyi zorlaştırabilir.

İlişki terapisinde yapılan bir anlamda iletişim kurmayı öğrenmektir. Problem çözme ve kavga etmeden nasıl tartışılabileceğini öğrenme gibi becerileri oluşturmaya yardım eder.

Çiftlerin karşısındakinin kişilik özelliklerini anlama ve uzlaştırılabilecek farklılıkları uzlaştırabilmeyi, uzlaştırılamayacak yanlarını ise kabul edebilmeyi öğrenmeleri sağlanmaya çalışılır.

Süregelen sorun alanları, tartışmaların yoğunlaştığı belli başlı konular olabilir. İlişki terapisinde amaç; çiftlerin bu konuları konuşabilir hale gelmesi ve çözüm bulmalarına yardımcı olmaktır.

Terapinin süresi çiftin yaşadığı problemin türüne, yoğunluğuna ve kişilerin değişim hızına göre değişebilir.

İlişki Terapilerinde Çalışılan Konulara Örnekler
• Flört dönemi ve nişanlılık
• Eş seçimi ve evlilik kararı
• İletişim sorunları ve çatışma
• Çiftler arası güven problemleri
• Kıskançlık
• Aldatma ve aldatılma
• Boşanma öncesi, sırası ve sonrası danışmanlık